Ohlédnutí za CIAF 2011

shadow

O víkendu 3. a 4. září 2011 se na hradeckém letišti uskutečnil 18. ročník prestižní letecké přehlídky Czech International Air Fest – CIAF. Zájem diváků byl, jako každý rok, obrovský. Za oba víkendové dny se jich na letišti vystřídalo na padesát tisíc.

Celkově se na hradeckém nebi vystřídalo 72 kusů letadel a vrtulníků. Další, téměř tři desítky letounů, si mohli návštěvníci prohlédnout na statické ukázce. Pořadatelům se podařilo připravit více než šestihodinový program nabitý sólovými i skupinovými vystoupeními. Do programu byly zakomponovány ukázky moderní vojenské techniky, která se střídala s akrobatickými skupinami, jednotlivci a historickými letouny. Většina návštěvníků ocenila možnost být velmi blízko letounům a to jak těch na statické ukázce, tak letounům, které okolo diváků pojížděly před, nebo po svých vystoupeních.

Největšími lákadly jsou vždy vystoupení proudových letounů z armád NATO. Letos byly k vidění například tadiční zástupce JAS-39 Gripen z výbavy letectva AČR, MiG-29 ze Slovenska a J-22 ORAO ze Srbska. Obrovského zájmu se již tradičně těší vystoupení akrobatických skupin. Letos mohli diváci sledovat perfektní slétanost pilotů skupiny Breitling Jet Team z Francie, Orlik z Polska a The Flying Bulls z České republiky pod vedením Radky Máchové.

 

Autor

Tomáš Otruba
Tomáš Otruba

Šéfredaktor a provozovatel okolovas.cz. Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje jako učitel na základní škole v Brně. Dříve se mimo jiné angažoval jako projektový manažer v internetové agentuře Q2 Interactive. Věnuje se také své rodině a ve volném čase florbalu a fotografování.

www.otrubaphoto.cz