Jeseníky na kole: Adrenalin se sladkou odměnou

shadow

Kdo touží po pořádném terénu, neměl by si nechat ujít možnost zdolat několik vrcholů a cest na jesenickém pohoří.

Cyklistika na horách patří k těm náročnějším, zvláště, vyberete si pro své túry lesní nezpevněné cesty. Odměnou za strastiplné stoupání a plahočení se do dlouhých kopců jsou nádherné rozhledy a dobrý pocit ze sportovního výkonu.

Nabízím Vám tipy na tři krásné výlety na kole, jejichž společným výchozím a cílovým bodem je Ramzová. Výhodou tohoto místa je přítomnost vlakové stanice a dobrá dostupnost autem.

Výlet 1: Ramzová - Jeseník - Šerák - Ramzová

Délka: 33km

Nastoupáno: 1153m

Typ kola: MTB

Obtížnost: velmi těžká

http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=103522

Začínáme příjemným sjezdem do města Jeseník. Jedeme po silnici a v Jeseníku odbočujeme na cyklotrasu 6210 směr Bělá pod Pradědem. V Bělé odbočíme doprava na cyklotrasu č. 6207 a začínáme stoupat na Šerák. Stoupání má cca 10 km a po krátkém asfaltovám úvodu přechází na šotolinu a později kamení. Platí zde, že čím výš jste tím horší a prudší cesta je. Od rozcestí turistických značek "Keprnický potok" jedeme po modré turistické značce souběžné s naší cyklotrasou až na vrchol. 

Chata Jiřího na Šeráku je v 1350 m.n.m. a je z ní nádherný rozhled po okolí. V chatě je možné se najíst občerstvit a vyrazit dále. Doporučuji kynuté knedlíky s borůvkama. Byly výtečné. Dolů vede několik cest. My jsme zvolili sjezd podél lanovky na Černavu a odtud po červené turistické značce na Ramzovou. POZOR: sjezd horního úseku je velmi technicky náročný!!! Pro nezkušené cyklisty doporučuji raději kolo vést vedle sebe.

Výlet 2: Ramzová - Jeseník - Běla p. Pradědem - Rejvíz - Ramzová

Délka: 67km

Nastoupáno: 2022m

Typ kola: MTB

Obtížnost: těžká

http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=103525

Toto je pohodový okruh, který Vás zavede na krásný hřeben mezi Jeseníkem a Vrbnem pod Pradědem. Pomyslným cílem tohoto výletu byl Rejvíz. Začínáme opět sjezdem do Jeseníku a před Bělou p. Pradědem zahýbáme doleva na modrou turistickou trasu. Po ní jedeme až ke Kamzičí skále. Odtam se vydáme po cyklotrase č. 6074 po které vyjedeme až na hřeben, přejedeme jej po ní a poté nás čeká velmi příjemý sjezd na Rejvíz. Sjezd už je po asfaltovo/šotolinové cestě a opravdu stojí za to. Z Rejvízu opět víceméně z kopce zpět do Jeseníku a poté výšlap zpět na Ramzovou. Pokud by už bylo kopců moc, jde v Jeseníku sednout na vlak a nechat se na Ramzovou vyvézt.

 

Výlet 3: Ramzová - Paprsek - pod Králický sněžník - Hanušovice - Branná - Ramzová

Délka: 70km

Nastoupáno: 2521m

Typ kola: MTB

Obtížnost: velmi těžká

http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=103526

Na závěr poněkud delší a náročnější výlet. Z Ramzové nejprve vystoupáme na Paprsek. Pohodový výšlap vede po zpevněné lesní cestě a není nijak náročný. Z Paprsku dolů můžeme vybírat ze dvou cest. Buď zvolíme asfaltovou cestu na Medvědí boudu, nebo červenou turistickou na které je parádní sjezd. Z medvědí boudy pokračujeme po červené turistické značce až do Seninky a dále. Na rozcestí u Kapličky jsme přímo pod Sněžníkem. Zde končíme s červenou značkou a jedeme dále po cyklotrase 4071. Po té přijedeme až do Vojtíškova. Pod Vojtíškovem se napojíme na cyklotrasu 52 a sjedeme do Hanušovic. Ty jsou záchraným bodem pro unavené. Opět možnost využít vlak zpět na ramzovou. Z Hanušovic vyjedeme po cyklotrase 53, která začíná krátkým, ale prudkým stoupáním. V Branné můžeme návštívit hrad Kolštejn a pokračovat směr Ramzová. Kdyby byl někomu výlet krátký a měl ještě hodně sil, může se od rozcestníku Nad Splavem vydat po modré tur. značce na Černavu a odtud sjet do Ramzové po sjezdovce. Po cestě se určitě nezapomeňte zastavit na Senince kde je výborné občerstvení....

 

Přeji všem šťastnou cestu.

 

Autor

Tomáš Otruba
Tomáš Otruba

Šéfredaktor a provozovatel okolovas.cz. Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje jako učitel na základní škole v Brně. Dříve se mimo jiné angažoval jako projektový manažer v internetové agentuře Q2 Interactive. Věnuje se také své rodině a ve volném čase florbalu a fotografování.

www.otrubaphoto.cz