Bauhaus v Ivanovicích otevírá, přetahovaná nekončí

shadow

Kdo jezdí pravidelně směrem od Svitav do Brna a obráceně, zvykl si, že v "poslední zatáčce před Brnem" míjí dva obchodní domy - Globus a neotevřený Bauhaus. Nyní vlastně již dva otevřené "obchoďáky".

Společnost Bauhaus postavila a otevřela svůj hobby market přes nesouhlas mnoha obyvatel městské části Brno-Ivanovice. Ti proti stavbě domu bojovali od samého počátku. Došlo dokonce k zákazu stavby. Ani to ale nezabránilo obří společnosti v jejím pokračování. Vedení společnosti Bauhauscelou dobu tvrdilo, že jednalo v souladu se zákonem, sdružení Nesehnutí tvrdí pravý opak. 

Jde se dohledat pravdy?

Je to názor proti názoru. Jak mezi obyvateli městké části tak mezi právníky. Existuje mnoho pohledů na daný problém. Tak například. Nesehnutí tvrdí, že Bauhaus porušil územní plán hned několika prohřešky: prodejní plocha je větší než povolená, osvětlení areálu bylo vztyčeno načerno, zboží bylo do obřího areálu navezeno ještě před kolaudací a tedy nelegálně. To vedení Bauhausu striktně odmítá a tvdí, že vše je v souladu s odborným posudkem a rozhodnutí o povolení stavby. Za pravdu dal Nejvyšší správní soud nakonec investorovi s tím, že úředníci v územním řízení správně vycházeli z předložené dokumentace, v níž prodejní plocha daný limit nepřekračovala. Certifikát, který při stavbě Bauhausu nahradil stavební povolení, je předmětem dalšího vleklého sporu. Justice se dlouho nemohla shodnout na tom, kdo má vlastně stížnosti proti certifikátům řešit.

Prodejna se mohla otevřít, díky kolaudačnímu rozhodnutí, které obrdržela toto pondělí. Přesto, že více než rok bylo postaveno, ale nemohlo se otevřít, měla již společnost pro prodejnu zaměstnané pracovníky, kteří mohli nyní okamžitě nastoupit. Firma nyní počítá ztráty. Jak na ušlém zisku, tak i například na platech zaměstnanců, které musela i přes zavřenou prodejnu vyplácet. 

Nesehnutí bude dále bojovat

Nesehnutí se nyní také odvolává na usnesení ombudsmana, že šlo o zneužití institutu autorizovaného inspektora. Ten byl doplněn do zákona v roce 2008, aby povoloval menší stavby, které nevyvolávají kontroverzi. Obyvatelé Ivanovic prostě Bauhaus ve své blízkozti nechtějí. "Otevření Bauhausu výrazně zhorší kvalitu bydlení v Ivanovicích. Denně do areálu přijedou stovky aut a desítky kamionů. Ale nevzdáváme se. Zákony a naše práva musí být dodrženy. Žádáme po úřadech, aby prodejnu opět uzavřely. Oporu v zákonech a soudních usneseních mají více než pevnou," řekla Ivana Pytelová z Ivanovic.

Uvidíme, jak dlouho zústane Bauhaus otevřený.... Jak se stavíte k novému Bauhausu vy? Hlasujte v naší anketě a napište nám do komentářů pod článkem.

Autor

Tomáš Otruba
Tomáš Otruba

Šéfredaktor a provozovatel okolovas.cz. Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje jako učitel na základní škole v Brně. Dříve se mimo jiné angažoval jako projektový manažer v internetové agentuře Q2 Interactive. Věnuje se také své rodině a ve volném čase florbalu a fotografování.

www.otrubaphoto.cz