Lyžování ve střediscích, kde se jezdí světové poháry

shadow

Perfektně upravené sjezdovky, jen výjimečně jiné než slunečné počasí, služby na vysoké úrovni a vždy usměvaví Italové, to jsou největší lákadla cestovních kanceláří do italských lyžařských středisek. Je tomu skutečně tak?

Tisíce čechů se každoročně vydá užít si zimní radovánky za hranice České republiky. Nejčastějšími destinacemi pro lyžařské dovolené jsou Rakousko a Itálie. Jedná se většinou o prověřená místa s širokou nabídkou lyžařských areálů a téměř stoprocentní jistotou dobrých sněhových podmínek. Výše položená střediska dokonce nabízejí možnost lyžování ještě dlouho po skončení tradiční lyžařské sezóny. 

Alta Veltelina v číslech

Počet měsíců s možností lyžování 12
Největší výškový rozdíl při lyžování 1800 m
Celková délka sjezdovek 220 km
Počet lanovek 82
Kapacita přepravených osob/hodinu 82000
Termálních lázní 3
Ubytovací kapacita 44 000 lůžek

Dnes se podíváme na čechy velmi vyhledávanou italskou lyžařskou oblast Alta Valtellina, do které patří střediska Bormio, San Colombano, Livigno a Santa Caterina. V prvním a posledním z uvedených, se jezdí světové poháry ve sjezdovém lyžování, takže se jedná spíše o sportovní střediska se skvělým servisem. Naopak v Livignu si rekreant užije pravé italské horské slunce, dlouhé, rovné a široké sjezdovky a večerní zábavu naplno.

Pokud míříte do oblasti poprvé a neznáte jednotlivá střediska. Budete mít za jeden týden co dělat, pokud budete chtít projet a vidět všechny sjezdovky ve středisku. Každý typ lyžaře si zde najde své. Začátečníci a mírně pokročilí budou zajisté nadšeni ze všech středisek, které zde najdou, protože každé z nich jim nabídne alespoň jednu krásnou a jednoduchou trať. Asi nejlepší je pro začátečníky Livigno. Nabízí mnoho krásných modrých sjezdovek, které budou zajímavé nejen pro začínající lyžaře, ale i pro vášnivé funcarvery, kteří mají rádi široké sjezdovky, na kterých to můžou pořádně "položit".

Naopak pro zdatné a zkušené lyžaře, bude zřejmě nejzajímavější středisko v Santa Caterina Valfurva. Nejdete zde především červené a černé tratě. Osobně jako nejkrásnější sjezdovku v celé oblasti hodnotím trať Deborah Compagnoni právě v tomto středisku. Jde o 3699m dlouhou černou sjezdovku s převýšením 1044m, která je v závěru hodnocena jako červená.

Samotné Bormio nabízí pro každého něco. Od jednoduchých sjezdovek pro děti a začátečníky pro velmi náročnou závodní trať, na které se jezdí mužský světový pohár. Komu by upravené svahy nebyly dost. Je možné vyzkoušet i free-ride tratě. Které se nachází v okolí střediska Bormio. Je ale potřeba dbát bezpečnostních pokynů a být správně vybaven. Veškeré informace o free-ridu v Bormiu najdete zde: http://www.bormioski.eu/en/inverno/freeride/

Pokud chcete o této oblasti získat další informace, doporučuji web http://www.alta-valtellina.it/_eng/, ze kterého se dají získat prakticky všechny informace od ubytování až po možnosti dalšího vyžití. 

Vzdálenost, ceny, skipasy

Z České republiky je možné do oblasti Alta Valtellina cestovat poměrně jednoduše a pohodlně autem. Cesta z Prahy zabere asi 9 hodin a měři okolo 730km. Z Brna je cesta dlouhá asi 800km a počítejte s desetihodinovou cestou. Obě cesty se potkávají na dálníční křižovatce u Rosenheimu v Německu. Na cestu potřebujete rakouskou dálniční známku a potom ještě počítejte s 35€ za zpáteční mýtné v tunelu Munt La Schera na Italsko-Švýcarské hranici. Tady je také potřeba počítat s tím, že tunel je jednosměrný a je otevírán kyvadlově. Časy průjezdů naleznete zde http://www.livigno.eu/en/village/how-to-reach-us/tunnel-munt-la-schera

Skipasy je možné kupovat pouze na jednotlivá střediska, kde například jednodenní skipas na Bormio vyjde v hlavní sezoně na 39€. Další variantou je skipas "4 Valli" do kterého patří Bormio, San Colombano (Oga), S. Caterina (Valfura). Jeho cena na šest dní v hlavní sezoně je 208€. Největší skipas je "Alta Valtellina". Ten v sobě obsahuje 4 Valli a navíc ještě Livigno. Cena již není o mnoho větší a na šest dní vyjde na 232€. 

Cesta Brno-Livigno


Zvětšit mapu

Autor

Tomáš Otruba
Tomáš Otruba

Šéfredaktor a provozovatel okolovas.cz. Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje jako učitel na základní škole v Brně. Dříve se mimo jiné angažoval jako projektový manažer v internetové agentuře Q2 Interactive. Věnuje se také své rodině a ve volném čase florbalu a fotografování.

www.otrubaphoto.cz