Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského 2013

shadow

Osm koncertů nabídne od 3. do 17. srpna 2013 Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského. Jeho 15. ročník proběhne v Jaroměřicích nad Rokytnou, Dalešicích a ve Valči u Hrotovic za laskavé podpory generálního partnera, Skupiny ČEZ.

Poprvé převzali nad festivalem záštitu prezidenti České i Slovenské republiky.

První srpnovou sobotu zahájí festival dvojice laureátů Světové operní soutěže Plácida Dominga „Operalia“. Vítězství si vloni z Pekingu odvezli dva američtí sólisté – sopranistka Janai Brugger a tenorista Brian Jagde. Pro své první české vystoupení připravují pěvci lákavý program z Verdiho a Pucciniho oper. V zámecké zahradě v Jaroměřicích nad Rokytnou je doprovodí Moravská filharmonie Olomouc řízená italskou dirigentskou hvězdou, Sebastianem Rollim.
Druhý koncert se odehraje ve znamení oslav životního jubilea zakladatele, ředitele a sbormistra Českého fi lharmonického sboru Brno Petra Fialy, který na jaře oslavil sedmdesátiny. V jaroměřickém chrámu sv. Markéty sbor zazpívá a cappella výběr ze skladeb J. H. Galluse, F. Poulenca a A. Brucknera. Jako vrcholné dílo programu zazní Mše D dur A. Dvořáka.

Na koncertě 8. srpna ve velkém sále zámku ve Valči u Hrotovic vystoupí nevidomý slovenský tenorista Marián Bango. Zpěvák, který se dostal do širšího povědomí díky televizní soutěži ČeskoSlovensko má talent, překvapí různorodostí žánrů a osobitým pojetím. Posluchači se mohou těšit na italské písně a operetní melodie, ale i na hosty hlavního interpreta.

Malý výlet do historického pivovaru v Dalešicích si mohou udělat v pátek 9. srpna milovníci jazzu. Vystoupení maďarské zpěvačky Veroniky Harcsy nabídne večer jazzové improvizace a dokonalé souhry jedné zpěvačky – skladatelky a tří vynikajících instrumentalistů. 

„Tradičně netradiční“ spojení hudebních žánrů přinese sobota 10. srpna, kdy do Jaroměřic nad Rokytnou přijede Leona Machálková s originálním uskupením instrumentalistů Prague Cello Quartet. V programu sestaveném z fi lmových a muzikálových hitů je doprovodí Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Stanislavem Vavřínkem. Prague Cello Quartet je jediným souborem svého druhu u nás. Na koncertě zahraje originální úpravy melodií z fi lmů Mission impossible, Piráti z Karibiku, James Bond nebo Čaroděj ze země Oz napsané speciálně pro tento večer.

Překrásný barokní Sál předků jaroměřického zámku rozezní 13. srpna zvuk houslí a cembala. Na programu koncertu německé houslistky Sophie Jaff é a vyhledávané specialistky na interpretaci staré hudby cembalistky Barbary Marie Willi budou skladby J. S. Bacha, J. J. de Mondonvilla, ale také B. Bartóka a současného minimalisty P. Grahama.

Příznivci Lenky Filipové se mohou těšit na její koncert ve Valči u Hrotovic ve středu 14. srpna. Koncert naplánovaný původně na hladinu zdejšího zámeckého rybníka však musel být z technických důvodů přesunut na vstupní nádvoří zámku. Lenku Filipovou na koncertě doprovodí smyčcový oktet Camerata Moravia a irská harfa. Závěrečný festivalový galavečer 17. srpna nabídne dvojí zážitek: sluchový i vizuální. Operní koncert v podání mladičké sopranistky a vítězky československé televizní soutěže Talentmania 2010 Patricie Janečkové s její profesorkou a sólistkou ostravské opery Evou Dřízgovou-Jirušovou po pauze vystřídá vizuální show s ohnivými tanečními akrobaty skupiny Pa-li-Tchi v režii Flash Barrandov. Projekt vytvořený speciálně pro festival Petra Dvorského a zámeckou zahradu v Jaroměřicích nad Rokytnou je inspirován Malou noční hudbou W. A. Mozarta.

Jak to vidím já ...

V rámci doprovodného programu festivalu uspořádá Denní centrum Barevný svět, o.p.s. výstavu prací svých klientů nazvanou „Jak to vidím já ...“. Autoři si sami vybrali obraz některého ze slavných světových malířů, který je nejvíce oslovil, a ten pak namalovali tak, jak jej vidí oni sami. Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 3. srpna 2013 v 18.30 ve výstavních prostorách kavárny Splněný sen v jaroměřickém zámku. Výstava bude otevřená do 31. srpna.

Sbírka Hudba a pohyb 

Už podruhé je součástí Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského sbírka Hudba a pohyb. Výtěžek sbírky bude věnován na sociální služby související s rehabilitačními pobyty klientů Nadace Petra Dvorského HARMONY, n. o. a Denního centra Barevný svět, o. p. s. Návštěvníci festivalu mohou přispět na všech festivalových koncertech do pokladničky umístěné na vyhrazeném místě nebo bankovním převodem na účet č. 248 483 042/0300. Příspěvek je dobrovolný. Garantem sbírky je starosta Jaroměřic nad Rokytnou Jaroslav Soukup. Patronát nad letošní sbírkou převzala Leona Machálková. Sbírka probíhá od 1. června do 31. srpna 2013.

 

Bližší informace na

Autor

Tomáš Otruba
Tomáš Otruba

Šéfredaktor a provozovatel okolovas.cz. Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje jako učitel na základní škole v Brně. Dříve se mimo jiné angažoval jako projektový manažer v internetové agentuře Q2 Interactive. Věnuje se také své rodině a ve volném čase florbalu a fotografování.

www.otrubaphoto.cz