Tip na výlet: Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika

shadow

Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika se nachází nad městem Brezová nad Bradlom nedaleko od Česko-Slovenské hranice. Jedná se o vrcholné dílo pomníkové tvorby slovenského národního umělce Dušana Sama Jurkoviče. Mezi jeho další vrcholná díla patří vedle vily v brněnských Žabovřeskách i soubor výletních ubytoven na Pustevnách na Radhošti a lázeňské domy v Luhačovicích.

Z vrcholu mohyly můžeme vidět nedalekou vesnici Košariská, která byla Štefánikovým rodištěm. Místem jeho posledního odpočinku se pak stal hrob vytesaný ve skále na Bradle, nad nímž byla mohyla postavena. Spolu s ním jsou zde pochováni také italský mechanik Gabrielle Aggiusti a seržant Umberto Merlini.

Stavba mohyly byla zahájena 11.července 1927, slavnostní odhalení proběhlo 23.září 1928. Mohyla má obdélníkový tvar, tvoří ji dvě kaskádovitá podlaží a výstup na ni usnadňují schody. Na vrcholu je umístěná samotná hrobka, kterou ze všech čtyř stran obklopují mohutné obelisky. Na její stavbu byl použit bílý travertin. V základech měří mohyla 96 metrů na délku a 70 na šířku. Díky své unikátnosti byla mohyla zapsána nejdříve na seznam národních kulturních památek a v roce 2009 byla zařazena i mezi památky UNESCO.

Milan Rastislav Štefánik je jednou z nejvýznamnějších osobností slovenských dějin. Na Karlově univerzitě v Praze vystudoval matematiku a astronomii, věnoval se zejména výzkumu Slunce. Po vypuknutí první světové války se přidal ke francouzskému letectvu, kde se stal vojenským pilotem a leteckým důstojníkem. Podílel se také na vzniku samostatného Československa. Zahynul při leteckém neštěstí ve věku 39 let poblíž Ivanky pri Dunaji.

K mohyle se dá přijet autem, ale mnohem lépe si pocit z vyhlídky vychutnáte když na ni dojdete pěšky. Krásná cesta tam vede z Brezové pod Bradlom. Z místního náměstí vede červená turistická značka. Cesta zabere asi jednu hodinu. Po výstupu na vrchol doporučujeme sejít do vesnice Košariská, kde můžete zajít na dobrý oběd.

Autor

Tomáš Otruba
Tomáš Otruba

Šéfredaktor a provozovatel okolovas.cz. Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje jako učitel na základní škole v Brně. Dříve se mimo jiné angažoval jako projektový manažer v internetové agentuře Q2 Interactive. Věnuje se také své rodině a ve volném čase florbalu a fotografování.

www.otrubaphoto.cz