Sto let základní školy na Slovanském náměstí v Brně

shadow

Základní škola na Slovanském náměstí v Brně letos vstupuje do jubilejního, stého, školního roku. Prvňáčky, které čekají nová dobrodružství, přišel do školy pozdravit a přivítat primátor statutárního města Brna Roman Onderka.

"Slovaňák", jak je základní škole na Slovanském náměstí v Králově poli přezdívána, patří k největším základním školám v Brně. Navštěvuje ji 830 žáků a do nového školního roku přišlo 89 prvňáčků. Ke svému stému výročí dostala škola nádherný dárek v podobě nové střechy. Město Brno přispělo škole na opravu částkou 4 milióny korun, zbytek platila městská část Královo Pole. V příštím roce čeká školu pravděpodobně rozsáhlá rekonstrukce fasády a výměna oken. Celá oprava ovšem závisí na příspěvku města, které by mělo přispět částkou 30 miliónů korun. 

Památkově chráněná budova školy na Slovanském náměstí na svém průčelí nese nápis "Po věky zde stůj - Veď - Chraň - Vzdoruj!". Ten byl podle ředitele školy Davida Jalového dokonce během německé okupace z části zakryt. Vyučování na škole bylo zahájeno 3. února 1914. 

Úryvek z kroniky školy: "Nová budova, z jedné strany dvoupatrová a z druhé třípatrová, měla průčelí se dvěma křídly a obsahovala veškeré potřebné místnosti pro dvě obecné a dvě měšťanské školy, rozdělené podle pohlaví a správy. V dívčím oddělení, jež se nacházelo v západním křídle, bylo: 11 učíren, kreslírna, 2 pracovny, přírodozpytná síň (společná s chlapeckou školou), 5 kabinetů, ředitelna a sborovna se společnou předsíní, jakož i byt školníka."

V dnešní době je ve škole devět ročníků pro třech až čtyřech třídách. Přejeme škole do dalších let mnoho spokojených a hodných žáků!

Autor

Anna Jordanová
Anna Jordanová

Úspěšně se blíží k brzkému snad úspěšnému zakončení gymnaziálního studia.
 Ve mezičase protestuje proti sněhu na chodnících, kouskům ovoce v jogurtech a Maggi, naopak podporuje fenomén čajoven, odlehlých horských chat a notebooků s výkonnými bateriemi.