Pouť na Velehrad letos upozornila na současné problémy

shadow

Před 1200 lety se narodil svatý Metoděj a na Velehradě se letos uskutečnila další národní pouť, která již tradičně přivádí tisíce věřících k oslavě památky svatých Cyrila a Metoděje.

Stejně jako každý rok vyvrcholily na Velehradě tradiční Dny lidí dobré vůle poutní mší, kterou celebroval arcibiskup pražský a primas český kardinál Dominik Duka. Olomoucký arcibiskup Jan Graubner byl na letošní mši kazatelem a ve svém kázání upozornil na neochotu pomáhat cizincům a přijmout je v naší společnosti. Jeho kázání poslouchalo více než 20 tisíc poutníků, kteří se museli vyrovnat s vysokou teplotou, přesahující pětatřicet stupňů a pálícím sluncem, před kterým nebylo na prostranství před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje kam utéci. Díky dobrovolníkům maltézské pomoci, kteří nabízeli v průběhu celé mše vodu, bylo horko snesitelnější.

Po skončení obřadu pronesl zdravici prezidenta republiky ředitel protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt. Z dopisu se poutníci dozvěděli, že Prezident Miloš Zeman pozval na další pouť na Velehrad papeže Františka, který se jeho pozváním zabývá.

Poutní mši předcházel tradiční benefiční večer lidí dobré vůle, během kterému jsou sbírány peníze na vybrané projekty. Koncertem, provedlo duo Barbora Černošková a herec Filip Tomsa. Letošní koncert mimojiné připomněl i několik významných výročí, mezi které patří 70. let od konce 2. světové války a 25 let od návštěvy papeže Jana Pavla II. Koncert sledovalo před bazilikou kolem 20 tisíc lidí a na charitativní projekty se vybrala částka 1,3 milionu korun českých.

Vybrané peníze se rozdělí tři předem vybrané projekty. 1 000 000 korun je vázaný dar pro Nadační fond ADIUVARE, zbývající částku z dárcovských SMS si rovným dílem rozdělí Salesiánské středisko mládeže České Budějovice, NADĚJE Brno a Nadační fond ADIUVARE.

Během koncertu zazněly písně Anděl od Hradišťanu za doprovodu Pěveckého sboru Stojanova gymnázia a Zlínské filharmonie Bohuslava Martinů pod vedením šéfdirigenta Stanislava Vavřínka. Dále se představila folková skupina Nezmaři a slovenské uskupení NoName.

Autor

Tomáš Otruba
Tomáš Otruba

Šéfredaktor a provozovatel okolovas.cz. Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje jako učitel na základní škole v Brně. Dříve se mimo jiné angažoval jako projektový manažer v internetové agentuře Q2 Interactive. Věnuje se také své rodině a ve volném čase florbalu a fotografování.

www.otrubaphoto.cz