Když se osobní zpověď stane bestsellerem

shadow

Norská autorka Cecilie Enger se odvážila pustit do náročného a citlivého tématu. Napsat příběh o odchodu jednoho z rodičů vyžaduje notnou dávku odvahy. Engerová však šla ještě dál. Čtenářům předkládá příběh její vlastní rodiny. Ona sama je jednou z klíčových postav tohoto románu, který právem nese označení norský bestseller. Kniha by se dala označit za malou rodinnou kroniku a zároveň autorčinu osobní zpověď.

Nečekejte příběh, ze kterého na vás dýchne pokojná vánoční atmosféra, připravte se na příběh, který vás dojme.  Jeho základním stavebním kamenem jsou seznamy vánočních dárků, které Cecilie najde při vyklízení domu své matky, která po onemocnění Alzheimerovou chorobou už není schopná žít dál sama, a proto jí rodina zajistí ubytování v sanatoriu. Na pozadí 40ti stránkového seznamu nám však prozrazuje víc, než jen to, co kdo komu daroval. Ukazuje, že podstata dárků není v jejich velikosti, hodnotě, ceně, ale ve vzpomínkách, které v nás vyvolávají. Postupně nás uvádí do rodinné historie a seznamuje s jednotlivými členy rodiny a přáteli. Vzpomínkové příběhy jsou prokládány popisem aktuálního matčina zdravotního stavu. Právě na těchto pasážích je nejvíce patrný stav jakési vnitřní rozpolcenosti autorky. Soucit s nemocnou matkou, povinnost učinit rozhodnutí, které matce uleví a přijmout ho za správné na jedné straně a vzpomínky na roky, kdy si s matkou zcela nerozuměla na straně druhé. Neustále prostupující vzpomínky však až v odrazu současných událostí dostávají ten správný význam.

Engerové patří obdiv za to, jak se s daným tématem dokázala vyrovnat. Nesnaží se ze sebe dělat vzornou dceru, přiznává své chyby a ví, že už je nedokáže napravit. Uvědomuje si, že některé otázky už navždy zůstanou nezodpovězené a jediné, co může pro matku udělat je být jí nablízku. Zpětně by možná některé věci udělala jinak, ale na druhé šance se v životě nehraje.  Konec knihy je pak zahalen v lítosti a pokání.

Matčiny dary nejsou veselým čtením. Jsou smutné, cituplné a reálné. Přečtěte si je, pokud toužíte po hlubokém příběhu. Nenechte se odradit místy, kdy se budete ztrácet v jednotlivých postavách, a popisování některých historických událostí vám přijde zbytečné. Pravou podstatu této knihy odhalíte až po jejím dočtení, ještě dlouho poté ve vás bude doznívat a vy si uvědomíte její skutečný význam.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství MOBA.

Autor

Stanislava Otrubová
Stanislava Otrubová

Absolventka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, v současné době na mateřské dovolené, celoživotně poznamenaná závislostí na knihách.