Žije i u vás Příšerka z kumbálu?

shadow

Listopadová nabídka nakladatelství MOBA byla velmi pestrá. Nechyběl v ní ani zástupce literatury pro děti a mládež. Po dětské literatuře sahám vždy, když se najde příležitost zrecenzovat ji a nejinak tomu bylo i tentokrát. Výběr tentokrát padl na knihu Příšerka z kumbálu, jejímž autorem je Obert Skye, a je prvním dílem ze stejnojmenné série.

Na první pohled vás upoutá už obálka knihy. Nehledejte na ní nic složitého, přesně vypovídá o tom, v jakém duchu se ponesou ilustrace v celé knize. Jednoduché, jakoby rukou kreslené obrázky, jsou doplňovány texty, což vyvolává dojem, jako by se jednalo o komiks. A opravdu v některých chvílích mi přišlo, že čtu vlastně dvě věci. Bohužel právě s tím, jsem v některých případech měla problém. Někdy komentáře u ilustrací text doplňovaly a byly jeho součástí, jindy byly zcela samostatné a pro četbu nepodstatné. A tak když jsem občas popisek pod obrázkem přeskočila, stalo se mi, že mi zůstala nedokončená věta. Je to sice detail, ale mně osobně to při čtení vadilo.

Co se týká obsahu, tam nemám co vytknout. Děj je jednoduchý, přizpůsobený dětskému jazyku a uvažování, přesto zajímavý, s prvky fantasy. Pro mě všechno, co má dětská kniha mít. Částečně působí jako deníkové záznamy hlavního hrdiny, díky čemuž se s ním může malý čtenář jednodušeji sžít.  A co je hlavní, kniha ukazuje, že knihy neslouží jen k tomu, abychom je někde kupili a čekali, až na nás jednoho dne spadnou. Knihy se mají číst. A právě na to přijde i Robert, hlavní hrdina tohoto dobrodružného románu. Ten má ve svém pokoji kumbál, kam odkládá vše nepotřebné a mimo jiné i knihy, ale kumbál není nafukovací a tak se začnou zevnitř ozývat podivné zvuky. Cestu z něj si najde malý mužíček, jehož tělo se skládá ze dvou osobností. K tomu, aby Robert zjistil, kdo mu to z kumbálu vylezl, bude muset otevřít nejednu knížku a začíst se do známých příběhů, které znal dříve jen z televize, aby odhalil, jak pomoct mužíčkovi vrátit se do jeho světa. Společně chodí do školy, mužíček mu pomáhá při literární soutěži a až splní svou misi tak se zase vrátí do světa knih v kumbálu. Pokud chcete vědět, kdo že vlastně onen záhadný mužíček je, pak vypněte televizi, počítač a stejně jako Robert se pohodlně usaďte s knížkou a začtěte se, protože právě to je hlavním cílem této knihy. Přivést děti ke čtení, ukázat jim, že příběhy, které znají z televize, nejsou vždy zcela totožné s knižními předlohami, a že v knihách se toho dozví mnohem více.

Příšerka z kumbálu je ideální knihou pro čtenáře ve věku kolem 10 let, tedy pro takové, kteří už zcela čtou samostatně a hledají v knihách dobrodružství a zábavu. Jistě pobaví kluky i holky, a pokud dětem do knihy nakouknete, pak s největší pravděpodobností skončí i na vašem nočním stolku a ani vás nebude nudit. 

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství MOBA.

Autor

Stanislava Otrubová
Stanislava Otrubová

Absolventka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, v současné době na mateřské dovolené, celoživotně poznamenaná závislostí na knihách.