Historické letouny i Breitling Jet team

shadow

Chcete zažít rekonstrukci letecké bitvy z "Velké" tedy I. světové války a chvíli na to vystoupení akrobatické skupina Breitling Jet team?

Potom vyražte 3. a 4. června na letiště do Pardubic, kde se odehraje již 27. ročník Aviatické pouti.

Koncept Aviatické pouti je dlouhodobě neměnný a zachoovává si svoji tradici. Každoročně návštěvníkům nabízí velmi široké spektrum letecké techniky, doplněné velkoprostorovým divadlem odehrávajícím se na zemi.

Letový program Aviatické pouti si nelze představit bez účasti legendárního britského stíhacího letounu Spitfire. „Aviatickou pouť již dvě desetiletí provází synonymum Spitfire, tedy připomenutí britské stíhačky, jež od roku 1940 do konce války zásadně ovlivňovala vývoj na vzdušných frontách 2. světové války a je v řadě souvislostí spojena s čs. piloty. Letos k nám přiletí dobře známý Spitfire LF Mk.XVIe, který se od roku 2012 pravidelně účastní pardubické akce. Jeho majitel, Stephen Stead, projevuje svoji náklonost k čs. válečným letcům, což je mj. spojeno s jeho pracovními aktivitami v ČR i tím, že zde své historické letouny od jara do příchodu podzimu také hangáruje. Pro letošek zvolil novou povrchovou podobu do podoby stroje F/Lt. Otto Smika, se kterým létal v době jeho krátkého velení 127. britské squadrony, která od invaze ve Francii podporovala spojenecké armády postupující směrem na Německo. Nové zbarvení Spitfire obdržel v dubnu letošního roku a na letošní Aviatické pouti jej opět předvede v tradičně bravurní ukázce zkušební pilot Dan Griffith,“ přibližuje jednu z lahůdek Aviatické pouti člen jejího organizačního štábu Zdeněk Hurt.

Nebyla by to Aviatická pouť, aby v jejím programu chyběly komponované letecké a pozemní scény. Mezi ty divácky nejatraktivnější patří ty z období první světové války.

„Rok 1917 přinesl v oblasti letectví řadu významných událostí, tou nejvýznamnější, ale zároveň i nejsmutnější se stala skutečnost, že letecké souboje získaly na intenzitě a masovosti a ti piloti, kteří se ještě nedlouho předtím střetávali na obloze v takřka rytířských soubojích muže proti muži, se museli nyní vystřílet ze soubojů, do kterých bylo zapojeno velké množství letadel. Takový počet letadel se v dnešních podmínkách nikdy nepodaří do scény zakomponovat, jednak z nedostatku letadel a pilotů, a také z důvodu vymezeného prostoru určeného pro předvádění. Tomu pochopitelně odpovídá i scénář letošní scény z období první světové války, ve které návštěvníci nebudou o nic ochuzeni a na nebi uvidí zajímavé ultralehké repliky historických strojů,“ přibližuje jednu ze scén Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Moderní techniku a ukázku dokonalé slétanosti bude předvádět francouzská skupina Breitling Jet team, která používá ke svým vystoupením letouny československé výroby L-39 Albatros.

Organizátoři v minulých dnech s lítostí oznámili zrušení účasti největšího avizovaného letounu letošního ročníku, Lockheed Consellation, jehož provozovatel po náročných opravách nestihl letoun uvést zpět do provozu.

Více informací o vstupenkách a programu naleznete na webu aviatickapout.cz

 

Autor

Tomáš Otruba
Tomáš Otruba

Šéfredaktor a provozovatel okolovas.cz. Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje jako učitel na základní škole v Brně. Dříve se mimo jiné angažoval jako projektový manažer v internetové agentuře Q2 Interactive. Věnuje se také své rodině a ve volném čase florbalu a fotografování.

www.otrubaphoto.cz