Země příběhů podruhé

shadow

Všichni čtenáři, malí, či velcí, kteří si zamilovali Zemi příběhů, mohou jásat. Na knižních pultech se objevilo druhé pokračování této knižní série, tentokrát s podtitulem Návrat kouzelnice.

I když se opět jedná o knihu nemalou rozsahem, rozhodně se nemusíte bát, že byste se u ní nudili. Ti z vás, kteří četli první díl, budou možná lehce zklamáni, ale přiznejme si, že první díl nasadil laťku opravdu velmi vysoko a jen těžce se dala překonat. Náhodný čtenář, kterému se ještě nedostal do rukou první díl, bude možná lehce tápat, protože poměrně často je v knize odkazováno na události, které se v něm odehrály, ale v zásadě nejsou tyto momenty nikterak klíčové pro samotný děj dílu druhého. Oproti prvnímu dílu je zde jeden zásadní rozdíl. Po odhalení skutečného původu dvojčat Alex a Connora dochází k mnohem většímu propojení Mimosvěta s Pohádkovým světem. Dvojčata Alex a Conner jsou o rok dospělejší a to nejen co se věku týče. Putování Pohádkovým světem a odhalení jejich rodinné historie z nich udělalo odvážnější a samostatnější jedince. Alex je stále velmi zvídavá a pečlivá, Conner si umí lépe zachovat chladnou hlavu v krizových situacích. Oba však tuší, že v Zemi příběhů není něco v pořádku a rádi by opět navázali kontakt se svou babičkou, Kmotřičkou vílou. Záhadné zmizení jejich matky je s babičkou opět spojí, avšak ne tak, jak by si představovali. Místo, aby je opět přenesla do pohádek, zakáže jim vycházet z domu a nechá je hlídat. Nebyli by to Alex a Conner, aby ji poslechli. Tuší, totiž, že záhadné zmizení jejich maminky a nebezpečí, které ovládá Zemi příběhů, spolu souvisí a tak se znovu pokusí najít cestu do Země příběhů.

Do doby, než se dětem podaří do Země příběhů dostat a odhalí, že ji začíná ovládat Kouzelnice, která před lety zaklela Šípkovou Růženku, je děj zajímavý a poutavý. V momentě, kdy začnou sestavovat kouzelnou hůlku, která jim má k přemožení Kouzelnice pomoci to začíná být lehce nuda. Hlavně pro toho, kdo četl první díl. V zásadě se totiž tato část odehrává na stejném modelu jako jejich putování v prvním díle. Cestují z jedné části pohádkové říše do druhé a v každé musí najít nějakou část nezbytnou pro sestavení hůlky. Upřímně doufám, že třetí díl už bude založený na jiné dějové osnově, jinak už bude čtenář prvoplánově vědět, co jej čeká.  Každopádně až na podobnost s dílem prvním mi jinak tato část nijak zásadně nevadila a hlavně vyústila do opravdu velmi zajímavého konce, který nalákal na následující díl.

Kdybych měla srovnat oba díly, pak u mě jednoznačně vyhrává první díl, který má více skrytých myšlenek pro dospělé čtenáře. Budu-li však knihu hodnotit z pohledu dětského čtenáře, pak se domnívám, že se opět setká s velkým úspěchem. Je zde minimum zbytečných popisů a i přes rozsah čítající něco přes 400 stran nemám pocit, že by se dal děj nějak výrazně zkrátit. Takže až budete hledat odměnu pro Vaše dítě za vysvědčení, klidně mu Zemi příběhů: Návrat kouzelnice kupte a třeba budete mít i Vy odpočinkovou četbu na dovolenou.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji knihkupectví Knihcentrum.cz.

Autor

Stanislava Otrubová
Stanislava Otrubová

Absolventka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, v současné době na mateřské dovolené, celoživotně poznamenaná závislostí na knihách.