Přímá pomoc vykouzlí úsměvy na mnoha tvářích

shadow

I když se Vojta nenarodil úplně zdravý, nezlomilo to jeho rodiče a naopak je to denně motivuje k tomu, aby měl jejich syn co nejlepší život. Přes nepříznivé prognózy se nevzdali a každý den pilně cvičí, podstupují s Vojtou rehabilitace a těší se společně na další dosažené cíle, kterých si nestanovili málo.

Vojtíšek je plánovaným a chtěným dítkem, jehož příchod udělal oběma rodičům obrovskou radost. Hned od jeho narození bylo zřejmé, že s jeho zdravím nebude něco v pořádku. Prvních šest měsíců strávili rodiče s Vojtou více času po nemocnicích než doma. A diagnóza? Ta byla nejasná. Vojtíšek trpěl silnými epileptickými záchvaty a i přes snahu mnoha odborníků nebylo v dohledu žádné zlepšení. I přes to, k překvapení samotných rodičů a odborníků lékařů, přišel den, od kterého nepřišel jediný epileptický záchvat. Bere pravidelně léky a navštěvuje svoji neuroložku, která mimo jiné velmi pečlivě sleduje jeho psychomotorický vývoj. Ten neprobíhá podle běžných růstových tabulek, a tak je třeba, aby Vojta trávil mnoho času v nemocnicích a ozdravovnách.

Vojtík s maminkou tráví přibližně 4 měsíce v roce na rehabilitačních pobytech, většinu z nich jim umožňuje zdravotní pojišťovna, ostatní si rodina hradí sama. Jsou klientskou rodinou rané péče, tzn. že Vojtíka a jeho rodinu pravidelně navštěvuje  terénní poradkyně, společně pracují na reálných cílech, kterých chce rodina dosáhnout, poradna rané péče půjčuje Vojtíkovi různé hračky a pomůcky vhodné k dalšímu rozvoji, rodičům pak poskytuje odbornou literaturu, sociální a psychologické poradenství. Doma cvičí několikrát denně (metodu podle prof. Vojty a metodu dle manželů Bobathových), provádí mnoho stimulací (zraku, jemné motoriky, psychiky, hipoterapii atd.), kromě klasické medicíny zkouší i alternativní cesty k uzdravení (akupunkturu, homeopatii, kraniosakrální masáže, kineziologii, léčitele). I když Vojtík dosud nechodí ani nemluví, už nyní společnými silami, vírou a trpělivou mravenčí prací dokázali více, než jim někteří lékaři nad kojeneckou postýlkou předpovídali. Vojtík si umí sám kleknout, dokáže posedět, zajímá se o okolí, vyjadřuje emoce, má rád děti, zvířata, barvy, zvuky. Když pak někteří pozitivně naladění odborníci (vč. některých lékařů a fyzioterapeutů) vidí, jak moc se rodina snaží s Vojtíkem o vše, co jde ostatním dětem skoro automaticky, věří, že toho dosáhnou ještě více.

Vojtíšek je i přes svoji nemoc dítě jako každé jiné. Rád si hraje, směje a setkává se s lidmi, kteří jej mají rádi. Potřebuje ale častější lékařskou péči, pravidelné rehabilitační cvičení a pobyty v ozdravovnách, aby se jeho stav zlepšoval. Pojišťovny hradí jen část nákladů na Vojtovu složitou léčbu, a tak se jeho rodiče rozhodli založit občanské sdružení Vojtěška, jehož prostřednictvím umožňují případným dárcům podpořit jejich syna v jeho dalším životě. Kromě podpory Vojty samotného, jenž je titulní postavou projektů Vojtěšky, chtějí podporovat i zprostředkovat pomoc dalším dobrosrdečných donátorům dětem a mládeži s tělesným, mentálním či smyslovým hendikepem.

Poslední akce, které podpořily Vojtu, se uskutečnily například v obchodu Čaj a Káva ve Velké Bíteši (čtěte zde http://www.vojteska.org/2012/03/klienti-obchodu-caj-a-kava-ve-velke-bitesi-prispivaji-vojtovi-na-rehabilitaci/) nebo v obchůdku Cool and Smart v Brně (více zde http://www.vojteska.org/2012/06/klienti-obchodu-coolsmart-prispivaji-vojtovi-na-rehabilitaci/.

Pokud byste chtěli podpořit Vojtíka na jeho terapiích, přispět na jeho kompenzační nebo didaktickou pomůcku, či se stát částečným nebo generálním sponzorem jeho rehabilitačního pobytu, můžete nalézt více informací vč. kontaktu na rodiče na stránkách o.s. Vojtěška: www.vojtěška.org.

Autor

Tomáš Otruba
Tomáš Otruba

Šéfredaktor a provozovatel okolovas.cz. Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje jako učitel na základní škole v Brně. Dříve se mimo jiné angažoval jako projektový manažer v internetové agentuře Q2 Interactive. Věnuje se také své rodině a ve volném čase florbalu a fotografování.

www.otrubaphoto.cz