Tip na výlet: Salzburg - Mozartovo město

shadow

Salzburg - Mozartovo město - se stalo v roce 1756 svědkem narození W. A. Mozarta. To není ale jediný důvod, proč se tam vydat. Toto nádherné stopadesátitisícové město zve turisty na mnoho překrásných míst, "zabalených" do zeleného okolí kopců, tyčících se nad městem.

Salzburg (česky Solnohrad), leží přibližně 150km jižně od českých hranic na řece Salzach. Cesta do tohoto západorakouského města může vést po silnici, po kolejích nebo vzduchem. My jsme pro cestu zvolili automobil. Cesta z jihu Moravy je příjemná. Přes hraniční přechod v Mikulově tradičně do Poysdorfu, poté po nové dálnici k Vidni a před ní směr St. Polten. U něj se plynule napojit na dálnici A1 směr Linz a hurá do cíle. Cesta s četnými zdravotními zastávkami a obědem nezabere více než 5 hodin. V centru Salzburku je mnoho placených parkovišt s cenou okolo 2€ za hodinu parkování. Mimo tato parkoviště se v tzv. "modré zóně" parkovat nesmí. Komu se nechce platit parkovné, může svoje vozidlo na okraji města, kde se parkuje zdarma a do centra se dopravit po svých, nebo městskou hromadnou dopravou. Při pěkném počasí, je možné využít i kolo. Těch je na mnoha místech dostatek k zapůjčení. 

Na levém břehu řeky Salzach se nachází historické centrum města. Nad historickým centrem, na hoře Festungsberg, 120 metrů nad městem, se tyčí zcela zachovalý největší středověký hrad v Evropě Festung Hohensalzburg. Na pevnost se dostanete unikátní ozubenou lanovkou, jízdné a vstupné na hrad je ovšem značné. Dále zde nalezneme strohé gotické stavby, renesanční paláce, barokní kostely a v uličkách mnoho měšťanských domů z období monarchie s množstvím domovních znaků. 

Nejvyhledávanějšími budovami a památkami jsou ty, které jsou spojeny se životem Mozarta. Jsou to například jeho rodný dům, dům, ve kterém umělec později žil, či kostel, ve kterém byl pokřtěn. Na tato místa jsou místní obyvatelé patřičně hrdí a rádi Vám je ukáží.

Na pravém břehu řeky Salzach se rozkládá Nové město, jehož dominantou je zámek Mirabell. Zde můžete spatřit původní zachovalý Mramorový sál nebo impozantní mramorové schody. Dnes je zámek krásně upraven a spolu se zahradou plnou soch, plastik a květinových obrazců doplňuje historické skvosty Salzburgu.

Se současnou architekturou to kvůli přísné ochraně historického jádra a komplexů budov a někdejší konzervativní salcburské mentalitě vypadá poněkud skromněji, přesto však vznikají v posledních letech na městských okrajích některá zajímavá moderní architektonická díla. Hangar 7 na salzburském letišti slouží Dietrichu Mateschitzovi a jeho Létajícím býkům jako veřejně přístupná truhlice s pokladem.

Salzburg je také již 200 let významným kulturním městem. Sídlí zde největší rakouská umělecká univerzita Mozarteum (na snímku její nová budova) a každoročně se zde koná jeden z nejvýznamnějších světových hudebních festivalů Salzburger Festspiele. Podle názoru místních je Salzburg významnějším kulturním centrem než samotná Vídeň.

Ať už budete mít pouze cestu okolo, nebo se rozhodnete město navštívit na delší dobu, určitě si návštěvu užijete a odnesete si z něj spoustu zážitků.

 

Autor

Tomáš Otruba
Tomáš Otruba

Šéfredaktor a provozovatel okolovas.cz. Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje jako učitel na základní škole v Brně. Dříve se mimo jiné angažoval jako projektový manažer v internetové agentuře Q2 Interactive. Věnuje se také své rodině a ve volném čase florbalu a fotografování.

www.otrubaphoto.cz