Würzburg - 1300 let historie zničeno za 17 minut

shadow

Některé schopnosti dovedl člověk k dokonalosti. Zničit 1300 let úžasné historie se Američanům ve Würzburgu podařilo za 17 minut děsivého bombardovacího náletu na toto krásné město. I přesto je to však jedno z měst, ve kterém najdeme mnoho důvodů k návštěvě a které nebylo zlomeno ani ohněm bomb.

Obdobně jako Mainz má i Würzburg pravděpodobně antickou historii, která ovšem není doložena žádnými dokumenty. První písemná zmínka je z roku 704. Zcela zásadní bylo ovšem pro Würzburg jiné datum - v roce 741 zde bylo založeno biskupství, které se stalo základním nositelem duchovní i světské moci města na další staletí. Ve 12. století se zde konal první německý rytířský turnaj, v roce 1402 zde byla založena jedna z prvních univerzit ve střední Evropě. Z těch méně slavných stránek určitě stojí za připomínku nechvalně známé čarodějnické procesy, při kterých bylo jen ve Würzburgu upáleno zhruba 900 lidí. Würzburgský biskup měl ve svaté římské říši titul kurfiřta a zásadním způsobem se mohl podílet na tvorbě evropské politiky. 

1300 let historie bylo nenávratně zničeno 16. března 1945, kdy bylo město zcela zbytečně napadeno spojeneckými leteckými silami a z 90% procent zničeno zápalnými bombami. Zemřelo 5000 lidí. I přes tyto nenahraditelné lidské i kulturní ztráty se městu podařilo obnovit své regionální i mezinárodní postavení a bylo vyhlášeno jedním z regionů s nejlepšími podmínkami pro život v Německu. Město se stalo významným kulturním i vědeckým centrem, na vysoké úrovni je místní univerzita, a jednou z příjemných stránek je i skvělé místní víno v typických baculatých lahvích. Vinice se nacházejí okolo celého města. V současnosti má město kolem 130 000 obyvatel a je hlavním městem regionu Unterfranken, který patří do spolkové země Bavorsko (Bayern). 

Co si v tomto městě nenat určitě ujít: 

Biskupská rezidence zabírá snad čtvrtinu rozlohy starého města. Byla zbudována v letech 1720 - 1744 a patří k nejúžasnějším barokním palácovým stavbám v Evropě. Patří k ní obrovský anglický park, který vytváří půloblouk kolem starého města. Rezidence byla zařazena do programu kulturního dědictví UNESCO. 

Alte Brücke (Starý most) - nikoliv nepodobný pražskému Karlovu mostu překlenuje řeku Mohan. Je ozdoben sochami svatých, převážně v barokním slohu. K návštěvě doporučuji i restaurant Alte Mühle na konci mostu, kde vám za příznivou cenu připraví vynikající domácí grilované klobásky. 

Dóm sv. Kiliána vystavěný kolem roku 1040 byl mírně poškozen při bombardování, ale byl opraven. Kromě své duchovní funkce plní i funkci jednoho z kulturních center města. Konají se zde varhanní koncerty na skvělý nástroj firmy Klais. Dóm je v letošním roce v generální opravě, přístupný bude v roce 2013. Patří k nejvýznamějším památkám románského slohu v Evropě vůbec. 

Mainfranken Theater Würzburg je menší třísouborové divadlo s novodobou budovou ze 60. let 20. století. Vynikající úroveň má malý soubor baletu i zpěvohra.

http://www.theaterwuerzburg.de/

Pevnost Marienberg se vypíná naproti centru města na kopci, který je dnes porostlý vinicemi. Ani po opakované návštěvě jsem se nemohl zbavit dojmu podobnosti s brněnským hradem Špilberk. 

Dómské muzeum ochraňuje umělecká díla od 10. po 21. století. Přístupný je i poklad dómu. 

www.museum-am-dom.de

Röntgenova laboratoř, ve které Wilhelm Conrad Röntgen objevil paprsky X, dnes známé jako rentgenové záření, je zachována v původním stavu a přístupná formou prohlídky.

www.wilhelmconradroentgen.de

 

Foto: Tomáš Ibrmajer

 

 

 

 

 

 

 

Autor

Tomáš Ibrmajer
Tomáš Ibrmajer

Dr. Tomáš Ibrmajer vystudoval JAMU Brno v oborech dirigování a teorie interpretace. V současné době pracuje jako umělecký vedoucí několika vokálních souborů, jako korepetitor a asistent dirigenta v ND Brno a hudební pedagog. Od příští sezóny bude působit v Mainfranken Theater Würzburg. Kromě hudby se zabývá fotografováním. 

http://www.ibrmajer.de/         http://www.youtube.com/tom111267       http://tom111267.rajce.idnes.cz/