Barcelona - tipy na výlet, praktické rady, fotoreportáž

shadow

Na úpatí zalesněné kopcovité krajiny se na katalánském středomořském pobřeží hrdě rozkládá starobylé město Barcelona. Stalo se během dvou tisíciletí svého trvání svědkem vzestupů i pádů několika říší, sjednocení Španělska pod jednu korunu i bombových útoků baskických radikálů proti jednotnému Španělsku. Její architektonická a kosmopolitní výjimečnost však přetrvala a my ji můžeme obdivovat i dnes v nezměněné podobě.

Město bylo založeno jako římská kolonie za císaře Augusta. Dodnes můžeme na východním okraji města obdivovat zachovalé a zrekonstruované římské hradební zdi, které byly postupně začleněny do půdorysu ulice a částečně upraveny pro bydlení nebo jako chrámy. Kolem města je zřízena antická naučná stezka, která vás provede po artefaktech z tohoto období. 

Město má zachovalé historické jádro, které není nikterak rozlehlé a dá se lehce obejít během několika desítek minut. V jeho centru se nachází palác s nádvořím a především románsko - gotická katedrála sv. Kříže a sv. Eulália ze 13. století s přilehlou rajskou zahradou (v podobě vzrostlých palem a poměrně kuriózního katedrálního husince) a křížovou chodbou. Katedrála je sídlem arcibiskupského stolce.

V současnosti je Barcelona hned po Madridu druhým největším městem Španělska  a hlavním městem Katalánska. Město má cca 1,5 milionu obyvatel. Je jedním z nejdůležitějšich španělských ekonomických opěrných bodů, sídlí zde průmysl, obchod, výrazný podíl má turistika. 

Jedním z nejvýraznějších architektů, který zasáhl do tváře Barcelony velmi výrazným způsobem, je bezesporu Antonio Gaudí. Umělecky působil na přelomu 19. a 20. století. Ve městě vystavěl několik výrazných domů (Casa Milá, Casa Batló aj.). Zcela nejmonumentálnější počin však bezesporu představuje stavba vrcholného díla - katedrály Sagrada Familia. Sám architekt stavbu vedl až do své tragické smrti v r. 1926, kdy jej srazila tramvaj. Od té doby se na jeho přání výlučně z darů stavěná katedrála pomalu vypíná k nebi. Gaudího část stavby je zhotovena z kamene, zbylé části jsou betonové, ale odpovídají Gaudího návrhům a myšlenkám. Interiér je již téměř hotov, zbývá dostavět jen hlavní vchod, některé věže a přilehlé kaple. Celkem vzniky tři návrhy zpracování katedrály. Od neogotického i parabolického řešení Gaudí ustoupil a přiklonil se ke zcela neobvyklému hyperbolickéhu řešení zatížení jednotlivých oblouků. Katedrálu již navštívil i papež Benedikt a sloužil v ní slavnostní mši. Stavba by měla být dokončena do roku 2026. Sám Gaudí je v katedrále pohřben v podzemních prostorách spodní krypty. 

Pokud nechcete stát mnohahodinovou frontu do katedrály, doporučuji Vám  zakoupit lístky na internetu nebo ve víceúčelových bankomatech španělských bank, kde Vám lístek rovnou i vytisknou. Vstupné je 13 Eur. Navštívit lze i vyhlídkové věže katedrály za příplatek 2 Eura, ovšem čekací doba se pohybuje kolem 1-2 hodin.

http://www.sagradafamilia.cat/sf-eng/docs_serveis/informacio.php

Centrem pouličního života je bezesporu ulice Ramblas. Vychází od přístaviště pod městem a dovede Vás až na Placa Catalunia. Za zmínku stojí nejstarší a největší tržnice (ryby, mořské potvory všelikého druhu, ovoce, maso, šunky, kýty, pečivo... vše čerstvé a za příznivé ceny.). Ramblas je také centrum pouličního umění (nabarvení lidé - sochy, hudebníci atp.), sídle zde známá Barcelonská opera se starou a novou budovou. Zážitkem je návštěva jedné z posledních pravých secesním kaváren, v nichž se takříkajíc zastavil čas - naproti opeře - Caffe della Opera. 

Nákupy za skutečně dobré peníze pořídíte v některých obchodních domech na Placa Catalunia a v přilehlé ulici Avignuda del Portal de l´Angel. 

Muzea a sály:
Námořní muzeum se zachovalou galérou a loděnicemi - Museum Maritim 
http://www.museumaritimbarcelona.org

Piccasovo muzeum (obsahuje spíše menší díla a kresby autora)
http://www.museupicasso.bcn.es

Palau de la Musica Catalana
Koncertní sál, vrcholné secesní dílo, skýtá prostor pro 2800 posluchačů. 
http://home.palaumusica.org/

 

V jižní části města se nachází také několik zajímavých staveb. Nad Placa Espana se vypíná královský palác, dnes slouží jako velká umělecká galerie. Za palácem najdeme skrytu starou botanickou zahradu, jedno z mála zcela klidných míst vhodných k odpočinku. O něco dál začíná blok staveb, který sloužil barcelonské olympiádě v roce 1992 - hlavní stadion, atletický stadion, plavecký bazén a další. Celý areál je ponořen do lesa, slouží dnes jako sportovní a rekreační místo. 

Nad přístavem se přísně vypíná stará pevnost. která chránila obchodní přístav před nájezdy nepřátel a pirátů. Můžete na ní dojít pěšky nebo dojet lanovkou, což je skvělý zážitek. 

Cestování po Barceloně je velmi snadné, snad na každém rohu je vstup do metra, které je velmi levné, rychlé a spolehlivé. Nejvýhodnější jsou tzv. karty T-10, což je deset jízdenek za necelých 10 Eur. Metro jezdí v intervalu 3-5 minut a to až do 02 hodin do rána. Taxi seženete kdykoliv všude, ceny jsou skutečně mírné. Běžná cesta nepřesáhne 10 Eur. 

Dopravní spojení se světem je výtečné, z letiště do města dojedete Aerobusem přímo od terminálu za nízkou cenu. Rychlovlakem do Madridu se dostanete za něco přes dvě hodiny. 

Barcelona je poměrně hlučné město, což je dáno jejím plánem výstavby. V 19. století byl realizován plán širokého centra, kdy byly navrženy široké průjezdné ulice v pravoúhlém systému, které jsou doplněny dvěma diagonálními třídami ve formě písmena X. Daní za skvělou průjezdnost města je neuvěřitelný hluk a špína z aut. Auta jezdí všude a pořád, klid se rozhostí jen mezi 5 a 7 hodinou ranní.  

Oblíbenou lokací jsou i barcelonské městské pláže. Nejsou tak čisté jako pláže na jih od města v menších letoviscích, ale poskytují dostatečné pohodlí a zázemí pro obyvatele i turisty. Vystupte na stanici metra Barcelonetta nebo Poblenou a dojděte 300 metrů přímo k moři na jih. 

 

Autor

Tomáš Ibrmajer
Tomáš Ibrmajer

Dr. Tomáš Ibrmajer vystudoval JAMU Brno v oborech dirigování a teorie interpretace. V současné době pracuje jako umělecký vedoucí několika vokálních souborů, jako korepetitor a asistent dirigenta v ND Brno a hudební pedagog. Od příští sezóny bude působit v Mainfranken Theater Würzburg. Kromě hudby se zabývá fotografováním. 

http://www.ibrmajer.de/         http://www.youtube.com/tom111267       http://tom111267.rajce.idnes.cz/